در جدیدترین رتبه‌بندی سطح کیفی خودروهای تولید داخل بنز E280 جایگاه خود را در صدر جدول حفظ کرد و سایپا 141 نیز همچنان در انتها باقی ماند.

این درحالی است که در رتبه‌بندی اخیر که مربوط به آبان‌ماه بوده و توسط سازمان گسترش و نوسازی صنایع کشور منتشر شده، ماکسیما باز هم به جمع خودروهای تحت ارزیابی بازگشت و مگان نیز اولین حضورش را در رتبه‌بندی سطح کیفی خودروهای تولید و مونتاژ داخل تجربه کرد.
خودروهای قرار گرفته در رده‌بندی آبان نیز مانند ماه‌‌های گذشته در 9معیار سیستم فنربندی، تعلیق و فرمان، موتور و انتقال قدرت، ترمز، تجهیزات الکتریکی، تزیینات داخلی و خارجی، صداهای غیرعادی، بدنه، نفوذ آب و رنگ مورد ارزیابی قرار گرفتند.

محصولاتی که نمرات منفی‌شان صفر تا 120 بوده در دسته خیلی خوب، بین 120 تا 200 در گروه خوب ، بین 200 تا 277 در دسته قابل‌قبول و بین 277 تا 410نیز در سبد حداقل قابل‌قبول‌ها جای دارند.
البته در این نوع رتبه‌بندی‌‌ها خودروهای با امتیاز منفی بیش از 410، غیرقابل قبول به حساب می‌آیند که طی رتبه‌بندی آبان هیچ محصولی در این سطح قرار نگرفته است.
از نکات جالب ارزیابی اخیر سطح کیفی خودروها، اینکه پژو روآ با کاهش نمرات منفی‌اش به دسته قابل قبول‌ها صعود کرد، اما سمند با افزایش امتیازات منفی‌اش تقریبا در آستانه سقوط به گروه حداقل قابل قبول‌ها قرار گرفت این در شرایطی است که چهار نماینده پراید به‌رغم پایین‌آمدن نمرات منفی‌شان در مقایسه با مهرماه، همچنان جایگاه خود را در انتهای جدول حفظ کرده‌اند. همچنین تمامی خودروهای تحت ارزیابی در سه معیار تزیینات داخلی و خارجی، بدنه و رنگ دارای امتیاز منفی هستند و کمترین نمرات منفی نیز در بخش نفوذ آب به دست آمده است.

مگان، خیلی خوب تازه وارد
از جمله 26خودرو مورد ارزیابی کیفی آبان‌ماه، 11محصول در گروه خیلی خوب جای دارند که در این بین، مگان برای اولین‌بار مورد ارزیابی کیفی قرار گرفته و مکان چهارم را نیز به خود اختصاص داده است.
این محصول مونتاژی پارس‌خودرو در معیارهای سیستم تعلیق، ترمز، صداهای غیرعادی و نفوذ آب نمره منفی ندارد و بیشترین امتیاز منفی‌اش نیز به بخش بدنه مربوط است از سوی دیگر بنز E280 هم جایگاه اخیر خود را در صدر جدول حفظ کرده و ماکسیما نیز با بازگشت دوباره‌اش به جمع خودروهای تحت ارزیابی، جایگاه دوم را به دست آورد و سوزوکی گراندویتارا محصول مونتاژی ایران‌خودرو نیز در رده سوم جای دارد این خودرو در مقایسه با رتبه‌بندی قبلی نمرات منفی‌اش بیشتر شده است.
نکته مشترک میان بنز، ماکسیما و گرندویتارا اینکه هر سه تنها در معیارهای تزئینات داخلی و خارجی، بدنه و رنگ دارای امتیاز منفی‌اند البته مزدا 3 مونتاژی گروه بهمن و نیسان رونیز مونتاژی پارس‌خودرو هم که طی رتبه‌بندی آبان به ترتیب، رده پنجم و نهم را به خود اختصاص داده‌اند، فقط در سه معیار مذکور نمره منفی به دست آورده‌اند.

بیشترین نمره منفی مزدا 3 با معیار رنگ رابطه دارد. پس از این محصول، پژو 206صندوق‌دار در حالی جایگاه ششم را به دست آورده که به جز معیارهای نفوذ آب و صداهای غیرعادی، در هفت بخش دیگر حائز نمره منفی شده است. بیشترین امتیاز منفی این محصول با معیار تزیینات داخلی و خارجی ارتباط دارد. از سوی دیگر ریو محصول مونتاژی سایپا نیز درحالی که باز هم طی رتبه‌بندی آبان تعداد عیوب 25امتیازی‌اش از حد مجاز بیشتر شده، جایگاه دهم را به خود اختصاص داده است. بالاترین امتیاز منفی این کره‌ای در بخش تزیینات داخلی و خارجی به دست آمده است. البته این خودرو نمره منفی نسبتا بالایی در معیار سیستم موتور دارد. به نحوی که تفاوت نمره منفی‌اش در این بخش با محصولی چون پراید تنها 2/2 امتیاز است. پس از ریو نیز هیوندای آوانته به عنوان نماینده خودروسازان خصوصی کشور در گروه خیلی خوب قرار گرفته است که مانند بیشتر اعضا این گروه، تنها در سه معیار تزیینات داخلی و خارجی، بدنه و رنگ امتیاز منفی کسب کرده و بیشترین آن با بخش بدنه در ارتباط است. آوانته تحت برند هیوندای کره، توسط کرمان موتور یکی از خودروسازان خصوصی کشور مونتاژ می‌شود.

تندر 90 خیلی خوب می‌شود؟
تندر 90 پارس خودرو تنها 6/2 امتیاز دیگر تا صعود به گروه خیلی خوب فاصله دارد. این محصول که طی رتبه‌بندی آبان با کسب 6/122 امتیاز منفی در صدر گروه خوب‌ها جای گرفته،‌ در معیارهای سیستم تعلیق، موتور، تجهیزات الکتریکی و نفوذ آب حائز نمره منفی نشده و بیشترین امتیاز منفی‌اش نیز به بخش بدنه مربوط است. این در شرایطی است که تندر 90 ایران خودرو با 10 امتیاز منفی بیشتر، دو رده بعد از همتای پارس خودرویی‌اش قرار گرفته و بالاترین نمره منفی آن با معیار بدنه رابطه دارد. نکته عجیب این که با وجود یکی بودن منبع تامین قطعات دو شرکت در زمینه تولید این محصول تفاوت فاحشی میان نمره منفی بدنه تندر 90های تولیدی مشاهده می‌شود. این در حالی است که تندر 90 ایران خودرو طی رتبه‌بندی آبان، باز هم در معیار رنگ بهترین شده است. این محصول برخلاف همتای پارس خودرویی خود در بخش ترمز حائز نمره منفی نسبتا بالایی شده و از این حیث در بین 26 محصول تحت ارزیابی رکورد دار است. قبل و بعد از تندر ایران خودرو، دو محصول مونتاژی خودروسازان خصوصی کشور یعنی هیوندای ورنا و فولکس گل قرار گرفته‌اند که هیچ یک در معیارهای سیستم تعلیق، ترمز، تجهیزات الکتریکی و صداهای غیرعادی دارای نمره منفی نیستند این در شرایطی است که بالاترین امتیاز منفی ورنا به بخش تزیینات داخلی و خارجی مربوط بوده و فولکس گل نیز بیشترین نمره منفی‌اش را در معیار بدنه به دست آورده است. البته این محصول در معیار موتور و انتقال قدرت نیز نمره منفی نسبتا بالایی دارد.

دسته ها :
شنبه شانزدهم 9 1387
X